Ürünü mağazadan teslim almak istiyorsanız sipariş notuna eklemeyi unutmayınız ya da Canlı Destek & Whatsapp kullanarak bizlere bilgi veriniz.

Kapat

İade ve Değişim


İADE

Her ne sebepten olursa olsun iadelerinizi gulergozoptik.com.tr müşteri hizmetlerinin belittiği kargo firması ile gönderiniz Gönderdiğiniz kargonun tarafımıza ulaşmaması gibi durumlar için, kargo firması tarafından verilen kargo gönderi numarasını lütfen saklayınız.

CAYMA HAKKI

Tüketici, ürün satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 7(yedi)  gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin ürünü reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Cayma hakkı blisteri açılmış lenslerde geçerli değildir.

Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar satıcı veya sağlayıcıya aittir. Gönderilen ürünün teslimi sözleşmeye taraf olan tüketici dışında bir kişiye yapılsa dahi tüketici cayma hakkını kullanabilir. Bu durumda satıcı ürünü üçüncü kişiden teslim alır. 

Tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünlerde tüketici cayma hakkını kullanamaz.

İADE ŞARTLARI

Alışveriş sitemizde satılan tüm ürünler ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır. Fakat garanti şarları firmalar arası değişiklik göstermektedir. Genel itibari ile siparişini verdiğiniz ürünü kargodan teslim aldıktan sonra cayma hakkını kullanarak, 7 gün içerisinde, gulergozoptik.com.tr’nin doğru adresini içerecek şekilde, Belirtilen kargo firması ile iade edebilirsiniz

Ürünü eksiksiz, orijinal faturasıyla, paketi hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle, ambalajı, varsa promosyon hediyesi ile bize iade ettiğiniz paketin içinde eksiksiz ve hasarsız bir şekilde bulunmalıdır.

Orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, tekrar satılması mümkün olmayan ürünlerin iadesi kesinlikle kabul edilmemektedir.

Özel siparişle getirilen, özel üretilen ürünlerin hiçbir şekilde ve hiçbir sebeple iadesi, iptali, değişimi mümkün değildir.

Reçetenizde belirtilen değerlerde satın almış olduğunuz ürünün ambalajı açıldığı taktirde gözde herhangi bir batma yanma yapmadığı sürece iadesi ve değişimi yapılmamaktadır. Ürünün yanma batma veya gözünüze uymama durumunda ürünü  tarafımıza gönderiniz. Ürünü firmasına göndererek inceleme raporuna göre tarafınıza bilgi verilmektedir. İade veya değişim durumunda doktor tarafından yazılmış ıslak imza ve kaşeli reçetenizi ibraz etmeniz zorunludur. Reçetede yazılmış değerler dışında satın alınmış ürünlerin değişimi veya iadesi ana firma tarafından kabul edilmemektedir.

Fakat burada imalatçı veya ithalatçı firmanın iade şartları önem teşkil etmektedir. İadenizin gerçekleşebilmesi için;

 

NOT 1 : İade süresi yasal olarak 7 gün olarak belirlenmiş olmasına rağmen, yukarıda belirtilen iade şartlarının sağlanması durumunda 15 gün içerisinde değişim yapabilirsiniz. 15 günlük sürenin sonunda yapılan iade ve değişim talepleri kabul edilmeyecektir.

Ayrıca yasal sürenin aşımından sonra yapılacak iadelerde, tarafınıza düzenlenmiş olan faturada belirtilen KDV tutarı iade bedelinden düşülerek geri ödeme yapılır.

NOT 2 : %100 Müşteri memnuniyeti kapsamında yapmış olduğunuz iadenin tüm kargo bedeli (gidiş ve geliş olarak) tüketiciye aittir. Güler Göz Optik  olarak belirli kargo firmaları ile anlaşmalı olduğumuzdan dolayı karşı ödemeli gönderilerinizde lütfen müşteri hizmetlerinin belittiği kargo firmasını tercih ediniz. Aksi takdirde gönderiniz tarafımızdan teslim alınmayacaktır.

NOT 3 : %100 müşteri memnuniyet garantisi olmayan ürünlerde, ürün ile ilgili problem yaşamanız durumunda, problemli olduğunu düşündüğünüz ürün üretici firmaya gönderilir ve ürünün incelenmesi talep edilir. İnceleme süresi ortalama 1 ay (30 gün) olabilir. İnceleme sonucunda firma sonucu bir rapor ile tarafınıza bildirir. Eğer üründe üretimden kaynaklı bir problem var ise ürün yenisi ile değiştirilir. fakat üretimden kaynaklı bir problem yok ise ürün temizlik dip yapılarak tarafınıza tekrar kargo edilir. Ancak bu durumda incelenmek üzere tarafımıza gönderdiğiniz ürünün geliş ve gidiş kargo bedeli kullanıcıya aittir. Ürünler, satın alındıktan sonra 15 gün içerisinde incelemeye gönderilir. Bu süreyi aşan ürünlerde inceleme koşulları geçersiz sayılacaktır.

İADENİZ TARAFIMIZA ULAŞTIKTAN SONRA

İade yapmış olduğunuz gönderi tarafımıza ulaştıktan sonra, müşteri hizmetleri departmanı tarafından değerlendirilir ve gulergozoptik.com.tr tarafından iadenizin gerçekleştiğine dair tarafınıza bir bilgi e-maili gönderilir.

Ödemeyi eğer kredi kartı ile yaptıysanız, ürün bedelini kredi kartınıza iade ediyoruz. İadenizin ekstrenize yansıma süresi bankanıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İade işleminizin kredi kartınıza yansımasında gecikme yaşanması halinde, size gönderdiğimiz bilgi e-mailinde yer alan iade işlem numarasıyla bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ödemeyi eğer banka havalesi ile yaptıysanız, ürün bedeli havale yapmış olduğunuz banka hesabınıza iade edilir.

Ödemeyi eğer kapıda ödeme sistemi ile kargo firmasına yaptıysanız, iade işlemi için tarafınızdan bir banka hesap numarası talep edilir ve ürün bedeli vermiş olduğunuz hesaba iade edilir.

ÖZEL KOŞULLAR

Siparişinizin kargo firması tarafından teslimi aşamasında, kargo poşetini kargo yetkilisi eşliğinde açmalı ve ürünü kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu yapmanız çok önemlidir.

Beklenmedik bir durumda, sorunlu ürünle karşılaşırsanız paketi teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturarak kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlamanız gerekmektedir. Aksi durumda ürünü teslim aldıktan sonra iade etmeniz mümkün olmayacaktır.

GÜLER GÖZ OPTİK © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır

WhatsApp ile Hemen Ulaş!